A mi Urunk és üdvözítők, Jézus Krisztus testben való körülmetélése. Ezen a napon kapta a Jézus nevet ami Szabadítót jelent (Lk. 1,32)
Nagy Szent Bazil a kappadókiai Cezárea érseke, híres egyházatya az eretnekség elleni harcos. A keleti szerzetességnek ő adott szabályzatot, regulát. Liturgiánkat is rendezte. 379-ben ezen a napon hunyt el.
Január 6.
Úrjelenés (Vízkereszt)
A mi Urunk, Jézus Krisztus szent isten jelenése. Úrjelenés. Vízkereszt. Jézus megkeresztelkedésének napja. A teljes szentháromság jelent meg az embereknek. Az egyik legrégebbi keresztény ünnep Keleten, a 2. századra nyúlik vissza. A nyugati egyház tőlünk vette át a 3. században.
Január 30.
Három szent főpap
A három szent főpap: Bazil, Nazianzi Szent Gergely és Aranyszájú János ünnepe
FEBRUÁR
Február 2.
A mi Urunk Istenünk és Üdvözítőnk Jézus Krisztus találkozása Simeonnal
Az egyik legrégebbi ünnepünk ami Jeruzsálemben alakult ki a 4. sz. ban
Gyertyaszentelő Boldogasszony
MÁRCIUS
Március 25.
Szűz Mária örömhírvétele
Ezt az ünnepet az 5. sz. óta ünnepeljük
ÁPRILIS
Április 23.
Szent György nagyvértanú
A dicsőséges és diadalmas nagyvértanú Diocletianus alatt a császári hadsereg ezredese volt. Mivel az egyházüldöző parancs kiadását ellenezte, s a parancsot elszakította, lefejezték 296-303 között.
MÁJUS
Áldozócsütörtök
Krisztus mennybemenetelének ünnepe, húsvét után a 40. nap. Az ősegyház a 4. sz-ig a Szentlélek eljövetelével együtt pünkösdkor ünnepelte. 350 u. egyre több helyen a Szentírásból ismert húsvét utáni 40. napra került. Szt Ágoston már ap. hagyománynak tudja. A 7. sz: vigiliát, a 12. sz-tól 1955-ig oktávát csatoltak hozzá. Ugyancsak a 12. sz-tól körmenettel is ünnepelték.
Pünkösd
Pünkösd
A Szentlélek eljövetelének ünnepe a húsvét utáni 50. napon.
a Jézus feltámadása utáni 50. nap, a Szentlélek eljövetelének napja (ApCsel 2,1-13). Az Úr Jézus mennybemenetele előtt (ami 40 nappal a föltámadása után történt) megismételte a Szentlélek eljövetelére vonatkozó igéretét: „megkapjátok a Szentlélek rátok leszálló erejét, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, s egész Júdeában és Szamariában, sőt egészen a föld végső határáig” (ApCsel 1,8).
JÚNIUS
Június 24.
Keresztelő Szent János születése
Az úr tisztes és dicső előhírnöke és prófétája. Ősi ünnepünk, a középkorban a latin egyház is átvette.
Június 29.
Péter és Pál
Főapostolok
A nagyhírű és dicső apostolfejedelmek, Szent Péter és Pál valószínűleg 67-ben Néró császár alatt szenvedtek vértanúságot Rómában.
JÚLIUS
Július 20.
Illés próféta
A dicső teszbil Illés próféta Kr. e. 850 körül élt. Eredményesen szált szembe a pogánysággal
AUGUSZTUS
Augusztus 6.
Urunk szineváltozása
A mi Urunk és Istenünk, az Üdvözítő Jézus Krisztus szent szineváltozása, az ő Istenségét bizonyította, hogy az apostolok elhiggyék róla, amikor szenvedni látják.
Augusztus 15.
Az Istenszülő elszenderedése
Legszentebb Nagyasszonyunk, a mindenkorszűz Istenszülő Mária elhunyta és mennybemenetele. A legnagyobb Mária ünnep. Már a éegkorábbi keresztény időkben tartották Efezusban.
Augusztus 20.
István király
Szt István Magyarország első apostoli királya. 1038-ban halt meg. Aug.15-n temették el Székesfehérváron.
Augusztus 29.
Keresztelő Szent János fejvétele
A dicsőséges előhírnök próféta, Keresztelő Szent János fejvétele.HeródesAntipász ölette meg Heródiás kérésére ps csábítására.
SZEPTEMBER
Szeptember 8.
Szűz Mária születése
Legszentebb Nagyasszonyunk, a mindenkorszűz Istenszülő Mária születése. Legősibb Mária ünnepeink közé tartozik.
Szeptember 14.
A Szentkereszt felmagasztalása
Az életadó drága Szent Kereszt világraszóló fölmagasztalása. A hagyomány szerint 335-ben történt miután Szt. Ilona császárné megtalálta azt. 628-ban a perzsák által elrabolt Kereszt visszaszerzése után másodszor is megtörtént a felmagasztalás. Azóta ünnep e nap.
OKTÓBER
Október 1.
Az Istenszülő oltalma
Legszentebb Nagyasszonyunk, a mindenkorszűz Istenszülő Mária oltalma. Az ünnepet 911-től kezdődően tartjuk, amikor az ostromló szaracén hadseregtől az Istenszülő szabadította meg Konstantinápolyt.
NOVEMBER
November 8.
Szent Mihály és Gábor főangyalok
Szent Mihály főangyal és a többi égi erők tisztelete
November 21.
Szűz Mária bevezetése a templomba
A legszentebb Nagyasszonyunk, a mindenkor szűz Istenszülő bevezetése a templomba. Ezt az ünnepet Konstantinápolyban 700 körül vezették be, Jeruzsálemben már 543-ban
DECEMBER
December 6.
Szent Miklós püspök
Csodatevő Szent Miklós atya a kisázsiai Patarában született. Szülei: Teofán és Nonna. Előbb szerzetes lett majd mürai érsekké választották. Buzgón harcolt az eretnekség ellen, a szegény nép jótevője volt. A görögkatolikus egyház védőszentje.
December 9.
Szűz Mária szeplőtelen fogantatása
Az Istenszülő Szűz Mária szeplőtelen fogantatása.
December 25.
Jézus Krisztus születése, Karácsony
A mi Urunk és Istenünk, az Üdvözítő Jézus Krisztus testben való megszületése. Keleti egyházunk a nyugatitól vette át ezt a nagy ünnepet a 4.sz-ban.
December 26.
Szűz Mária Istenanyasága
Az Istenszülő Istenanyaságának ünnepe. A Szent család Egyiptomba való menekülésének emléke.
December 27.
Szent István főszerpap
A hajdudorogi egyházmegye védőszentje
forrás: Görög katolikus liturgikus naptár, Magyar Katolikus Lexikon
Kapcsolat
Híreket, információkat, öteleteket, javaslatokat az alábbi címre várunk: