A Nagyböjt – utazás húsvét felé
![](portal/mariapocsicursillo/image/news/1331747149.jpg)
Dicsőség Jézus Krisztusnak!
Ezen a héten a kiscsoportos Cursillo témája nálunk a nagyböjt volt. Szeretném Veletek megosztani a következő megközelítéseket a Nagyböjtre vonatkozóan, melyeket mostanában olvastam különböző könyvekben, illetve az interneten. Hát, azt hiszem, van min gondolkodnom/gondolkodnunk.
A Nagyböjt – utazás húsvét felé
Amikor egy ember útnak indul, tudnia kell, hová is megy. Így van ez a nagyböjttel is. A nagyböjt mindenekelőtt lelki utazás, célja pedig a Húsvét, az „ünnepek ünnepe”.
A böjt nem testünk sanyargatása, hanem tudatos Istenhez fordulás, éppen ott, ahol vagyunk, abban az élethelyzetben.
A nagyböjt célja régen
Az ősegyházban, egy olyan korban, amikor a keresztséget még a húsvéti liturgia alkalmával szolgáltatták ki, a nagyböjt célja az volt, hogy a katekumeneket, vagyis az újonnan megtért keresztényeket készítse elő a keresztségre. Amikor az Egyház többé már nem keresztelt felnőtteket, (hazánkban a katolikusnak keresztelt felnőtt kevesebb, mint 1%) a katekumenátus intézménye eltűnt, de a nagyböjt alapvető értelme ugyanaz maradt. Ezért a húsvét nem más, mint évenkénti visszatérésünk keresztségünkhöz, a nagyböjt pedig erre a visszatérésre való előkészületünk, zarándokolás és megbánás.
Az előkészületi idő a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos böjtjének emlékére, önmegtartóztatására tanít. A nagyböjt lényege a kettősség: testi és lelki előkészület:
A testi előkészület: a testi böjt.
Kétfajta böjtölés van:
Teljes böjt: teljesen megtartóztatjuk magunkat ételtől, italtól.
Aszketikus böjt: bizonyos ételektől tartózkodunk, az étrendet pedig lényegesen csökkentjük.
A heti kétszeri böjt eredete: Lukács evangéliumában a farizeus éppen a heti kétszeri böjtöléssel kérkedett. A farizeus megállt, és így imádkozott magában: „Istenem! Hálát adok neked, hogy nem vagyok olyan, mint a többi ember, rabló, igaztalan és házasságtörő, mint ez a vámos is. Kétszer böjtölök hetente, tizedet adok mindenből.” (Lk 18, 9-14)
A lelki előkészület: a lelkigyakorlat:
Az imádsággal. Szent Benedek így ír róla: „Akkor tartjuk meg méltóan a böjtöt, ha könnyeink közt imádkozunk, szent olvasmányokkal foglalkozunk és a szívbeli töredelmet keltjük fel magunkban.” Azért, ha lehet, naponta vegyünk részt a szentmisén, hiszen az Egyház is minden napra külön miseszöveget ad.
Az alamizsnálkodással. Természetesen alamizsnán értjük a keresztény caritas minden megnyilatkozását, az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit mind.
Röviden: Mi az igazi böjt?
A tiszta böjt elfordulás a bűntől, elidegenedés a szenvedélyektől, szeretet Isten iránt, buzgó imádság, töredelmes könnyezés, és a szegényekről való gondoskodás.
Nagyböjt feltételei:
1. feltétel: a bűnbánattartás ideje, kiszabadulás a bűn fogságából: minden erőnkkel azon vagyunk, hogy megdöntsük a testnek és az anyagnak a lélek, és a szellem fölött gyakorolt zsarnoki uralmát. Viszont, hogy böjtünk hatásos legyen, nem lehet sem álszent, sem tüntető. Böjtünket ne az emberek ismerjék, hanem Atyánk, aki a mennyekben van.
II. János Pál Szentatya gondolata: „Az ember valójában csak az Úr előtt képes beismerni bűnét és fölfogni annak súlyát.”
2. feltétel: a megbocsátás: „Ha megbocsátjátok az embereknek, amit vétettek ellenetek, mennyei Atyátok is megbocsát nektek.” (Mt 6,14). A megbocsátás annyit jelent, hogy Istennek sugárzó megbocsátását helyezem önmagam közém és ellenségeim közé.
A nagyböjti istentiszteletekről
Az Előszenteltek liturgiája a bizánci egyház sajátos nagyböjti szertartása. Ősi előírás szerint nagyböjtben szombat és vasárnap vagy nagy ünnep kivételével Szent Liturgiát nem végeznek, az egyház hetente kétszer mégis meg akarta áldoztatni a híveket, hogy a böjti harcban el ne csüggedjenek. Ezért jött létre az Előszenteltek liturgiája, mely ünnepélyes áldoztatási szertartásnak tekinthető.
Teológiai tartalma: böjtölhet-e a násznép, ha vele a vőlegény? - kérdezi Krisztus. A böjt idején tehát a „vőlegényre való várás" azzal fejeződik ki, hogy egyes napokon nem, más napokon pedig egy szín alatt veszi magához Krisztust a hívő az Eucharisztiában. Az Eucharisztia az a forrás és erő, amely támogatja lelki erőfeszítéseinket, lényeges táplálékunkat nyújtja, és fegyverként szolgál lelki harcunkban.
Nagyböjti imák
A nagyböjti szertartásaink végén a pap Szíriai Szent Efrém imádságát mondja. Az imában felsorol 4 negatív pontot akadályként a bűnbánat szempontjából, melyeket el kell hárítani. Majd az imádság áttér a bűnbánat 4 pozitív céljára is.
Életem Ura és Uralkodója,
ne engedd hozzám a rétséget, szétszórtság, hatalomvágy és fecsegés szellemét!
Ajándékozd inkább szolgádnak
a tisztaság, alázatosság, türelem és szeretet lelkét! (részlet)
És végül fogadjátok szeretettel a következő verset, mely az utazás során a vőlegénnyel való találkozásig kísér.
Theodor Burzer: Nagyböjti imádság
Urunk, Jézus Krisztus,
föltámadásod ünnepéig
a nagyböjti időszakban élünk.
Arra szólít minket ez az idő,
hogy megtérjünk és megújuljunk
keresztény életünkben,
hogy többet imádkozzunk,
és odaadóbban gyakoroljuk
a testvéri szeretet
nagyszerű tetteit.
Ezért kérünk téged:
Segíts minket,
hogy minden, amit teszünk,
veled kezdődjék el,
és veled végződjék.
Erősíts minket jó szándékunkban,
hogy a nagyböjti gyakorlatok által
mindennap egyre jobbak legyünk.
Ámen.
De Colores
Sarkadi Ildikó
Nyíregyháza - Jósavárosi Egyházközösség Cursillistája
|